Dictionary

Words on this page

Bishop

‘Bishop’ comes from the Greek word for ‘overseer’. So a bishop is a senior Christian minister authorised to have oversight for God’s people. As well as duties given to deacons and priests, bishops confirm and ordain.

Diocese

‘Diocese’ refers to the geographical territory in which a bishop exercises oversight. The Church in Wales is divided into six dioceses each with its own cathedral in which is housed the cathedra (the bishop’s ‘chair’ or ‘throne’).

Holy Communion

At Holy Communion blessed bread and wine is shared, by which we receive the body and blood of Jesus Christ. The congregation gives thanks for Jesus’ life, his death and resurrection and his continuing presence. See also Eucharist.

Prayer

Prayer sustains our human relationship with God and may involve words (formal or informal) or be silent. Prayer can involve adoration (‘I love you’), confession (‘sorry’), thanksgiving and supplication (‘please’).

Home Prayer Prayer Resources Monthly Prayer Cycle May 2021

May 2021

Diocesan Prayer Cycle - May 2021

1st Bishop’s Office

Bishop
Bishop’s Chaplain
Bishop’s P.A.
.

Bishop Cherry
Jonathan Williams
Vicki Stevens
Diocese of the Highveld
2nd Newport Cathedral

Dean
Precentor
Residentiary Canon
.

Ian Black
Jonathan Williams
Vacant
The College of Canons
3rd Diocesan Registry

Diocesan Chancellor
Diocesan Registrar
.

Mark Powell
Tim Russen
The Governing Body

The Representative Body
4th Diocesan Office

Diocesan Secretary
Diocesan Accountant
Communications Officer
DAC Secretary
Parsonage Inspector
Training & Development Coordinator
Administrator & Finance Assistant
.

Isabel Thompson
Bethan Davies
Debra Goddard
Jonathan Perons
Garry Reeder
Zoe Ward
Libby Morgan-Owen
Diocesan Committees & Policy Making Bodies
5th Diocesan Director of Mission

Diocesan Director of Ministry & Discipleship

Diocesan Director of Vocations

Young Vocations Officer

Lay Vocations Officer

Diocesan Newly Licensed Ministry Officer

Diocesan Continuing Ministry Development Officer

Lay Training Officer

Chaplain to the Lay Ministers
Sue Pinnington

Ian Rees

Becca Stevens

Matt Davies

Vacant

Jeremy Harris

James Henley

Jayne Collier

John Collier
St Padarn’s Institute
Principal - Jeremy Duff

Ordinands and those in Training

LLMs, LEMs & LEAs

Pioneers and Evangelists
6th Acting Diocesan Director of Education

Acting School Development Officer

Acting Education Support Officer

Children, Youth and Family Ministry Advisor
Andrew Rickett

Beccie Morteo

Deborah Griffiths

Rachel Nelmes
All Schools, FE and HE Institutions in the Diocese & their Chaplains
7th Archdeaconry of Monmouth

Archdeacon

Area Deans
.

Ian Rees (Designate), Sue Pinnington (Acting)

Julian Gray, Jeremy Harris, Kevin Hasler
Ty Mawr Convent

Religious and New Monastic Communities
8th Area 1
Abergavenny (St Mary, Christchurch) Llanwenarth (St Peter) Abergavenny (Holy Trinity) Govilon (Christchurch) Llanfoist (St Ffwyst) Llanelen (St Helen)
John Connell, Jeff Pearse, Malcolm Lane, Andrew Willie, Francis Buxton, Marc Winchester, Ian Aveson,

LLMs:
Gaynor Parfitt, Gillian Wright, Clifford Jayne, William Brimecombe, Hywel Griffiths
Church Wardens, Ministry Area Councils and PCCs

Secretaries, Treasurers and Gift Aid Secretaries
9th Area 2
Llantilio Pertholey (St Teilo, Bettws Chapel) Llanfihangel Crucorney Group (United Parish of Crucorney) (St David, St Martin, St Michael) Grosmont (St Nicholas) Skenfrith (St Bride) Llanfair (St Mary) Llangattock Lingoed (St Cadoc) Llanaddewi Rydderch (St David) Llanarth & Llansantfraed (St Bridget) Llangattock - j - Usk (St Cadoc) Llantilio Crossenny (St Teilo) Penrhos (St Cadoc) Llanvetherine (St James the Elder) Llanvapley (St Mable) Llanddewi Skirrid (St David)
Julian Gray, Gaynor Burrett, Heidi Prince, John Humphries,
John Hughes, Derek Young, Michael Smith, Peter Cobb, Lorraine Cavanagh, Andrew Dawson, Andrew Harter,
Mary Moore, Pat Vowles

LLMs:
Sandy Ireson, Christine Everitt
Llantilio Pertholey CiW Primary School

Christian Aid and all Aid Agencies
10th Area 3
Dingestow (St Dingat) Cwmcarvan (St Catwg) Penyclawdd (St Martin) Tregaer (St Mary) Rockfield (St Cenhedlon) St Maughan's & Llangattock - Vibon Avel (St Cadoc, St Meugan) Llanvihangel-ystern-Llewern (St Michael) Monmouth (St Mary the Virgin) Overmonnow (St Thomas) Mitchel Troy (St Michael) Wonastow (St Wonnow) Llandogo (St Oudoceus) Tintern (St Michael) Llanishen (St Dennis) Trellech Grange (Parish Church) Llanfihangel-Tor-y-Mynydd (St Michael) Llansoy (St Tysoi) Trellech & Penallt (Old St Marys Church, St Nicholas)
Tim Dack, Karen Dack, Catherine Haynes, Nigel Juckes, Owen Williams, Janet Bromley, Bishop Dominic Walker, Julie Barrell, Colin Wilcox, Jane Avery, Janet Bone, Margaret Cooling, RoseMary Dagger, Nicholas Taylor, Jean Prosser

LLMs:
Martin Suter, Jan Pain, Lynda Lloyd, Lyn Harper, Paul Stafford
Osbaston CiW Primary School
11th Area 4
Caerwent (St Stephen & St Tathan) Llanvair Discoed (St Mary) Penhow (St John the Baptist) St Brides (St Bridget) Llanvaches (St Dubritius) Llandevaud (St Peter) Caldicot (St Mary the Virgin, St Marys Portskewett, St Marys Rogiet) Magor (Langstone Parish Church, St Cadwaladr, St Martin, St Mary Magdalene, St Marys Llanwern, St Marys Magor, St Marys Nash, St Marys Undy, St Marys Wilcrick, St Thomas)
Jeremy Harris, Allan Davies, Hilary Prest, Sam Patterson, Daniel Frett, Gilly Hubbard, Glyndwr Hackett, John Waters, Chris Carey, Kay Denly

LLMs:
Graham Lynch, Paul Williams, David Flint, Paul Glover, Pam Richards, June Powell, David Harper
Archbishop Rowan Williams CiW Primary School

Magor CiW Primary School
12th Area 5
Newchurch (St Peter) Mathern (St Tewdric) Mounton (St Andoenus) St Pierre (St Peter) Shirenewton (St Thomas a Becket) Chepstow (St Mary, St Christopher) St Arvans (St Arvan, St Mary) Devauden (St James) Itton (St Deiniol) Kilgwrrwg (Holy Cross)
Philip Averay, Michael Gollop, Julian White, Nansi Davies, Lea Ryder

LLMs:
Joyce Amphlett, John Gale, Gilly Lambert
Mothers’ Union
Diocesan President – Pat Jarrett
13th Area 6
Bettws Newydd, Kemeys Commander, Trostrey and Llanfihangel Gobion w Llanfair Kilgeddin (Bettws Newydd, All Saints, St David) Raglan (St Cadoc) Llandenny (St John the Apostle) Bryngwyn (St Peter) Goetre (St Peter) Llanover (St Bartholomew) Mamhilad (St Illtud) Monkswood & Glascoed (St Matthew, St Michael) Llangybi (Christchurch, St Cybi) Llanbadoc (St Madoc) Tredunnoc (St Andrew) Llanhennock (St John) Llandegfedd (St Tegfeth), Usk, Gwenhelog w Llangwm Uchaf and Llangwm Isaf, Gwernesney and Llangeview (St Mary) Llantrisant & Llanllowell (St Peter, Paul & John) Wolvesnewton (St Thomas a Becket)
Kevin Hasler, Sheila Toms, Sally Ingle-Gillis, Graham Opperman, Pam Love, Bob Greenland, John Collier, Peter Woodman, Stephen James

LLM:
Barbara Stone
Raglan CiW Primary School

Usk CiW Primary School

The Prison Service & Chaplains
14th Archdeaconry of Newport

Archdeacon
Area Deans
.

Jonathan Williams
Mission to Seafarers
Chaplain – Mark Lawson-Jones
15th Area 1
Newport (St Mark) Newport (All Saints) Bettws (St David) Newport (St Paul, St Stephen & Holy Trinity) Malpas (St Mary)
Becca Stevens, Justin Groves, Chris Watkins, Henry Davies, Jane Sims, Frances Jones, Matt Sellers, Liz Houghton

LLMs:
John Lipscombe, Mary Kinchin, Chris Pennant, Mary Beckley
Malpas CiW Primary School

Koinonia Helping Hands Project
16th Area 2
Caerleon (St Cadoc) Newport Christchurch Newport (St Andrew & St Philip) Maindee (St John the Evangelist, St Mary) Newport (St Julian & St Aaron) Newport (St Teilo)
Will Ingle-Gillis, David Matthews, Sam Helkvist, Linda Batt, Stephen Blewett, Sue Pratten

LLMs:
Graham Davies, Janis Davies
Charles Williams CiW Primary School

Church Organists, Choirs, Music Groups and Music Bands
17th Area 3
Bedwas (St Barrwg, St Thomas) Rudry (St James) Machen (St John, St Michael) Michaelston-y-Fedw (St Michael) Marshfield (St Mary) St Brides (St Bridget)
Dean Aaron Roberts, Arthur Parkes

LLM:
Gay Hollywell
Parish Safeguarding Co-ordinators
18th Area 4
Bassaleg (St Anne, St Basil, St John the Baptist) The Gaer (St Martin) Newport (St John the Baptist) Maesglas (St Thomas)
Christopher Stone, Anne Golledge, Bronwen Summers, Colin Westbrook The Homeless, Newport Night Shelter, Ravens House Trust and All Food Banks
19th Area 5
Cyncoed (All Saints, St Edeyrn, All Saints, St David, Pontprennau) Llanrumney (St Dyfrig) Rumney (St Augustine) St Mellons (St Mellon)
James Henley, David Kellen, Marian Dowsett,Audrey Jenkins, Glyn Jenkins, Beverley Smith, John Thorne All Saints CiW Primary School

Bishop Childs CiW Primary School

St David’s CiW Primary School

St Mellon’s CiW Primary School

East Cardiff Ecumenical Partnership – Lesley Lawrence
20th Archdeaconry of the Gwent Valleys

Archdeacon
Area Deans
.

Sue Pinnington
Mark Owen
Church Bellringers
21st Area 1
Lower Islwyn (Risca, Newbridge, Cwmcarn and Abercarn) (St Margaret, St Mary, St Luke, St Paul, St Peter) Upper Islwyn (Blackwood, Fleur de Lis, Mynyddislwyn) (St Augustine, St Tudor, St Theodore, St Davids Oakdale, St Davids Fleur de Lis, St Thomas, St Margaret)
Mark Owen, Nicholas Gill, Trevor Morgan, Nick Adams, Lisa Taylor, Heulwen Rees, Stephen Smith

LLMs:
Tony Dash, Maureen Morgan, Mary Rees
Street Pastors
22nd Area 2
Bedwellty (St Dingat, St Peter, St Sannan) Rhymney (St David, St Paul) Tredegar St George & St James (St George)
Matt Davis, Elizabeth Jones, Dylan Bate, Brenda Jones

LLMs
Boys’ Brigade & Girls’ Brigade
23rd Area 3
Llanfrechfa (All Saints) Cwmbran and Pontnewydd (St Gabriel, St Mary, St Michael, St Peter, Holy Trinity, Henllys Worship Centre)
Nick Perry, Elizabeth Kerl, Frieda Evans, Sue Hobbs, Wendy Tayler, Brian Pippen

LLMs:
Sue Atwell, Terrie Smith, Ken Jacob
Henllys CiW Primary School

Ponthir CiW Primary School

Thanksgiving for the Gifts of the Spirit
24th Area 4
Blaenavon (St Paul, St Peter) Abertillery (St Michael) Cwmtillery (St Paul) Llanhilleth (St Mark) Six Bells (St John) Upper Ebbw Valleys Benefice (St Peter, St David, St Paul, Holy Trinity & St Anne, Christchurch)
Chris Walters, Cheryl Lewis

LLMs:
Denise Bartlett, Roger Evans, Helen Millard,

Lay Evangelist:
Angela Edwards
Blaenavon Heritage CiW Primary School


Abertillery Centre of Mission, Lead Evangelist – Hannah Seal CA

The Church Army
25th Area 5
Mid-Torfaen (Griffithstown, Panteg, Llanvihangel Pontymoile, Pontypool) (St Hilda, St Oswald, St Mary, St Michael, St Cadoc, St John, St Matthew)
Kate O’Sullivan, Philip Godsell, Alison Littler, Linda Hall

LLM:
Jim Thompson
The Church Lads’ & Church Girls’ Brigades
26th Aneurin Bevan Health Board Chaplaincy Team Alan Tyler, Michael Marsden, David Roberts, Steve Lee, Carol Taplin, Sr. Bernadette, Jerry Drewitt, Bridie McNulty, Glen Wilkins The Deaf Church Honorary Chaplain - Mary Moore

Ministry to Disabled People

Work with Blind People
27th Bishop’s Advisor in Prayer and Spirituality

Bishop’s Advisor for Healing, Wholeness & Reconciliation

Bishop’s Advisor for Deliverance Ministry
Jane Butler

Beverley Smith

John Connell
Ministry of Healing

The Order of Jacob’s Well
28th Bishop’s Officer for the Retired Clergy Stephen James Retired Clergy and LLMs and those with Permission to Officiate

Clergy Spouses and Families

Clergy Widows and Dependents Society
29th Llangasty Retreat House Magistrates and Police Roman Catholic Clergy and People
30th Royal School of Church Music Social Workers, Counsellors and all working with vulnerable adults and children Society of Catholic Priests
31st Society of the Sacred Cross Society for Promoting Christian Knowledge
United Society Partners in the Gospel
South Wales Pilgrimage Association and all places of pilgrimage