Home Prayer Prayer Resources Monthly Prayer Cycle March 2021

March 2021

Diocesan Prayer Cycle - March 2021

1st Bishop’s Office

Bishop
Bishop’s Chaplain
Bishop’s P.A.
.

Bishop Cherry
Jonathan Williams
Vicki Stevens
Diocese of the Highveld

The People of Wales
2nd Newport Cathedral

Dean
Precentor
Residentiary Canon
.

Ian Black
Jonathan Williams
Vacant
The College of Canons
3rd Diocesan Registry

Diocesan Chancellor
Diocesan Registrar
.

Mark Powell
Tim Russen
The Governing Body

The Representative Body
4th Diocesan Office

Diocesan Secretary
Diocesan Accountant
Communications Officer
DAC Secretary
Parsonage Inspector
Training & Development Coordinator
Administrator & Finance Assistant
.

Isabel Thompson
Bethan Davies
Debra Goddard
Jonathan Peron
Garry Reeder
Zoe Ward
Libby Morgan-Owen
Diocesan Committees & Policy Making Bodies
5th Diocesan Director of Mission

Diocesan Director of Ministry

Diocesan Director of Vocations

Young Vocations Officer

Lay Vocations Officer

Diocesan Newly Licensed Ministry Officer

Diocesan Continuing Ministry Development Officer

Lay Training Officer

Chaplain to the Lay Ministers
Sue Pinnington

Vacant

Becca Stevens

Matt Davies

Vacant

Jeremy Harris

James Henley

Jayne Collier

John Collier
St Padarn’s Institute
Principal - Jeremy Duff

Diocesan Learning Link - Charlie Shepherd

Ordinands and those in Training

LLMs, LEMs & LEAs

Evangelists
6th Diocesan Director of Education

Children, Youth and Family Ministry Advisor
Andrew Rickett

Rachel Nelmes
All Schools, FE and HE Institutions in the Diocese & their Chaplains
7th Archdeaconry of Monmouth

Archdeacon

Area Deans
.

Sue Pinnington (Acting)

Julian Gray, Jeremy Harris, Kevin Hasler
Ty Mawr Convent

Religious and New Monastic Communities
8th Area 1
Abergavenny (St Mary, Christchurch) Llanwenarth (St Peter) Abergavenny (Holy Trinity) Govilon (Christchurch) Llanfoist (St Ffwyst) Llanelen (St Helen)
Jeff Pearse, Andrew Willie, Francis Buxton,

LLMs
Gaynor Parfitt, Gillian Wright, Clifford Jayne, Sandy Ireson, William Brimecombe
Church Wardens and PCCs
9th Area 2
Llantilio Pertholey (St Teilo, Bettws Chapel) Llanfihangel Crucorney Group (United Parish of Crucorney) (St David, St Martin, St Michael) Grosmont (St Nicholas) Skenfrith (St Bride) Llanfair (St Mary) Llangattock Lingoed (St Cadoc) Llanaddewi Rydderch (St David) Llanarth & Llansantfraed (St Bridget) Llangattock - j - Usk (St Cadoc) Llantilio Crossenny (St Teilo) Penrhos (St Cadoc) Llanvetherine (St James the Elder) Llanvapley (St Mable) Llanddewi Skirrid (St David)
Julian Gray, Gaynor Burrett, Heidi Prince, John Humphries,
John Hughes, Derek Young, Michael Smith, Peter Cobb, Lorraine Cavanagh, Andrew Dawson, Jean Prosser, Andrew Harter,
Michael Marsden, Ian Aveson, Mary Moore, Marc Winchester

LLMs:
Llantilio Pertholey CiW Primary School
10th Area 3
Dingestow (St Dingat) Cwmcarvan (St Catwg) Penyclawdd (St Martin) Tregaer (St Mary) Rockfield (St Cenhedlon) St Maughan's & Llangattock - Vibon Avel (St Cadoc, St Meugan) Llanvihangel-ystern-Llewern (St Michael) Monmouth (St Mary the Virgin) Overmonnow (St Thomas) Mitchel Troy (St Michael) Wonastow (St Wonnow) Llandogo (St Oudoceus) Tintern (St Michael) Llanishen (St Dennis) Trellech Grange (Parish Church) Llanfihangel-Tor-y-Mynydd (St Michael) Llansoy (St Tysoi) Trellech & Penallt (Old St Marys Church, St Nicholas)
Karen Dack, Tim Dack, Catherine Haynes, Nigel Juckes, Owen Williams, Janet Bromley, Bishop Dominic Walker, Julie Barrell, Colin Wilcox, Jane Avery, Janet Bone, Margaret Cooling, RoseMary Dagger, Nicholas Taylor

LLMs:
Martin Suter, Jan Pain, Lynda Lloyd, Lyn Harper, Paul Stafford
Osbaston CiW Primary School
11th Area 4
Caerwent (St Stephen & St Tathan) Llanvair Discoed (St Mary) Penhow (St John the Baptist) St Brides (St Bridget) Llanvaches (St Dubritius) Llandevaud (St Peter) Caldicot (St Mary the Virgin, St Marys Portskewett, St Marys Rogiet) Magor (Langstone Parish Church, St Cadwaladr, St Martin, St Mary Magdalene, St Marys Llanwern, St Marys Magor, St Marys Nash, St Marys Undy, St Marys Wilcrick, St Thomas)
Jeremy Harris, Allan Davies, Hilary Prest, Sam Patterson, Daniel Frett, Gilly Hubbard, Glyndwr Hackett, John Waters, Chris Carey, Kay Denly

LLMs:
Graham Lynch, Paul Williams, David Flint, Paul Glover, Pam Richards, June Powell, David Harper
Archbishop Rowan Williams CiW Primary School

Magor CiW Primary School
12th Area 5
Newchurch (St Peter) Mathern (St Tewdric) Mounton (St Andoenus) St Pierre (St Peter) Shirenewton (St Thomas a Becket) Chepstow (St Mary, St Christopher) St Arvans (St Arvan, St Mary) Devauden (St James) Itton (St Deiniol) Kilgwrrwg (Holy Cross)
Philip Averay, Michael Gollop, Julian White, Nansi Davies, Lea Ryder

LLMs: Joyce Amphlett, John Gale, Gilly Lambert
Mothers’ Union
Diocesan President -
13th Area 6
Bettws Newydd, Kemeys Commander, Trostrey and Llanfihangel Gobion w Llanfair Kilgeddin (Bettws Newydd, All Saints, St David) Raglan (St Cadoc) Llandenny (St John the Apostle) Bryngwyn (St Peter) Goetre (St Peter) Llanover (St Bartholomew) Mamhilad (St Illtud) Monkswood & Glascoed (St Matthew, St Michael) Llangybi (Christchurch, St Cybi) Llanbadoc (St Madoc) Tredunnoc (St Andrew) Llanhennock (St John) Llandegfedd (St Tegfeth), Usk, Gwenhelog w Llangwm Uchaf and Llangwm Isaf, Gwernesney and Llangeview (St Mary) Llantrisant & Llanllowell (St Peter, Paul & John) Wolvesnewton (St Thomas a Becket)
Kevin Hasler, Sheila Toms, Sally Ingle-Gillis, Graham Opperman, Pam Love, Bob Greenland, John Collier, Peter Woodman, Stephen James

LLM:
Hywel Griffiths, Barbara Stone
Raglan CiW Primary School

Usk CiW Primary School

The Prison Service & Chaplains
14th Archdeaconry of Newport

Archdeacon
Area Deans
.

Jonathan Williams
John Connell
Mission to Seafarers
Chaplain – Mark Lawson-Jones
15th Area 1
Newport (St Mark) Newport (All Saints) Bettws (St David) Newport (St Paul, St Stephen & Holy Trinity) Malpas (St Mary)
Justin Groves, Becca Stevens, Chris Watkins, Henry Davies, Jane Sims, Frances Jones, Matt Sellers, Liz Houghton

LLMs: John Lipscombe, Mary Kitchen, Chris Pennant, Mary Beckley
Malpas CiW Primary School

Koinonia Helping Hands Project
16th Area 2
Caerleon (St Cadoc) Newport Christchurch Newport (St Andrew & St Philip) Maindee (St John the Evangelist, St Mary) Newport (St Julian & St Aaron) Newport (St Teilo)
Will Ingle-Gillis, David Matthews, Sam Helkvist, Linda Batt, Stephen Blewett, Sue Pratten

LLMs:
Graham Davies, Janis Davies
Charles Williams CiW Primary School

Church Organists & Choirs
17th Area 3
Bedwas (St Barrwg, St Thomas) Rudry (St James) Machen (St John, St Michael) Michaelston-y-Fedw (St Michael) Marshfield (St Mary) St Brides (St Bridget)
Dean Aaron Roberts, Arthur Parkes

LLM:
Gay Hollywell
Parish Safeguarding Co-ordinators

The People of Ireland
18th Area 4
Bassaleg (St Anne, St Basil, St John the Baptist) The Gaer (St Martin) Newport (St John the Baptist) Maesglas (St Thomas)
Christopher Stone, Anne Golledge, Bronwen Summers, Colin Westbrook The Homeless, Newport Night Shelter, Ravens House Trust and All Food Banks
19th Area 5
Cyncoed (All Saints, St Edeyrn, All Saints, St David, Pontprennau) Llanrumney (St Dyfrig) Rumney (St Augustine) St Mellons (St Mellon)
James Henley, John Connell, Matt Davis, David Kellen, Marian Dowsett,
Audrey Jenkins, Glyn Jenkins, Beverley Smith, John Thorne
All Saints CiW Primary School

Bishop Childs CiW Primary School

St David’s CiW Primary School

St Mellon’s CiW Primary School
20th Archdeaconry of the Gwent Valleys

Archdeacon
Area Deans
.

Sue Pinnington
Mark Owen
Church Bellringers
21st Area 1
Lower Islwyn (Risca, Newbridge, Cwmcarn and Abercarn) (St Margaret, St Mary, St Luke, St Paul, St Peter) Upper Islwyn (Blackwood, Fleur de Lis, Mynyddislwyn) (St Augustine, St Tudor, St Theodore, St Davids Oakdale, St Davids Fleur de Lis, St Thomas, St Margaret)
Mark Owen, Jane Butler, Trevor Morgan, Nick Adams, Lisa Taylor, Heulwen Rees, Stephen Smith

LLMs: Tony Dash, Maureen Morgan, Mary Rees
Street Pastors
22nd Area 2
Bedwellty (St Dingat, St Peter, St Sannan) Rhymney (St David, St Paul) Tredegar St George & St James (St George)
Elizabeth Jones, Dylan Bate, Brenda Jones,

LLMs
Boys’ Brigade & Girls’ Brigade
23rd Area 3
Llanfrechfa (All Saints) Cwmbran and Pontnewydd (St Gabriel, St Mary, St Michael, St Peter, Holy Trinity, Henllys Worship Centre)
Nick Perry, Elizabeth Kerl, Frieda Evans, Sue Hobbs, Wendy Tayler

LLMs:
Sue Atwell, Terrie Smith, Ken Jacob
Henllys CiW Primary School

Ponthir CiW Primary School
24th Area 4
Blaenavon (St Paul, St Peter) Abertillery (St Michael) Cwmtillery (St Paul) Llanhilleth (St Mark) Six Bells (St John) Upper Ebbw Valleys Benefice (St Peter, St David, St Paul, Holy Trinity & St Anne, Christchurch)
Chris Walters, Cheryl Lewis

LLMs:
Denise Bartlett, Roger Evans, Helen Millard,

Lay Evangelist:
Angela Edwards
Blaenavon Heritage CiW Primary School


The Church Army
25th Area 5
Mid-Torfaen (Griffithstown, Panteg, Llanvihangel Pontymoile, Pontypool) (St Hilda, St Oswald, St Mary, St Michael, St Cadoc, St John, St Matthew)
Kate O’Sullivan, Philip Godsell, Alison Littler, Linda Hall

LLM:
Jim Thompson
The Church Lads’ & Church Girls’ Brigades
26th Aneurin Bevan Health Board Chaplaincy Team Alan Tyler, Michael Marsden, David Roberts, Heidi Prince, Steve Lee, Carol Taplin, Sr. Bernadette, Jerry Drewitt, Bridie McNulty, Glen Wilkins The Deaf Church Honorary Chaplain - Mary Moore

Ministry to Disabled People

Work with Blind People
27th Bishop’s Advisor in Prayer and Spirituality

Bishop’s Advisor for Healing, Wholeness & Reconciliation

Bishop’s Advisor for Deliverance Ministry
Jane Butler

Beverley Smith

John Connell
Ministry of Healing

Jacobs Well
28th Bishop’s Officer for the Retired Clergy Stephen James

Retired Clergy and LLMs and those with Permission to Officiate
Clergy Spouses and Families

Clergy Widows and Dependents Society
29th Church in Wales Jubilee Fund The World Council of Churches Additional Curates Society
30th Altar Servers

The Guild of the Servants of the Sanctuary
Archbishop of Wales Fund for Children Church Mission Society
31st Church Pastoral Aid Society The Diocese of Bangor – Bishop Andy John Diocese of Llandaff – Bishop June Osborne