Dictionary

Words on this page

Bishop

‘Bishop’ comes from the Greek word for ‘overseer’. So a bishop is a senior Christian minister authorised to have oversight for God’s people. As well as duties given to deacons and priests, bishops confirm and ordain.

Diocese

‘Diocese’ refers to the geographical territory in which a bishop exercises oversight. The Church in Wales is divided into six dioceses each with its own cathedral in which is housed the cathedra (the bishop’s ‘chair’ or ‘throne’).

Holy Communion

At Holy Communion blessed bread and wine is shared, by which we receive the body and blood of Jesus Christ. The congregation gives thanks for Jesus’ life, his death and resurrection and his continuing presence. See also Eucharist.

Prayer

Prayer sustains our human relationship with God and may involve words (formal or informal) or be silent. Prayer can involve adoration (‘I love you’), confession (‘sorry’), thanksgiving and supplication (‘please’).

Home Prayer Prayer Monthly Prayer Cycle April 2020

April 2020

Diocesan Prayer Cycle– April 2020

1 The Bishop’s Office
Bishop Bishop Cherry Diocesan Chancellor – Mark
Powell
Bishop’s
Chaplain
Stephen James
Christopher Smith
Bishop’s
P.A.
Vicki Stevens
2 Newport Cathedral Lister Tonge Cathedral Chapter Canons and Honorary Canons
Jonathan
Williams
3 The Archdeaconry
of Monmouth
Area Deans –
The
Archdeaconry of Newport
Archdeacons – Jeremy Harris,
Ambrose Mason
The
Archdeaconry of the Gwent Valleys
John Connell, Justin Groves
Jonathan Williams
Mark Owen
Sue Pinnington
4 Abergavenny Ministry Area The Holywell Community
Julian Gray, Gaynor Burrett,
Chris Walters, Heidi Prince, John Humphries,
Abergavenny,
Llanwenarth Citra, Llantilio Pertholey with Bettws, Llanddewi Skirrid,
Govilon, Llanfoist, Llanelen
Tom Bates, Jeff Pearse, John
Hughes, Derek Young, Michael Smith, Peter Cobb, Lorraine Cavanagh, Andrew
Dawson, Jean Prosser, Andrew Harter
Llanfihangel
Crucorney, Cwmyoy, Llanthony, Llantilio Crossenny, Penrhos,
Llantilio Pertholey CiW Primary
School
Llanvetherine,
Llanvapley,
LLMs: Gaynor Parfitt, Gillian
Wright, Clifford Jayne, Sandy Ireson, William Brimecombe
Llandewi
Rhydderch,
Llangattock-juxta-Usk,
Llansantffraed,
Grosmont, Skenfrith, Llanfair, Llangattock Lingoed
5 Bassaleg Ministry Area Christopher Stone
Anne Golledge Diocesan Registrar – Tim Russen
Bassaleg,
Rogerstone, High Cross
6 Bedwas with Machen Ministry Area Dean Aaron Roberts, Richard
Mulcahy, Arthur Parkes
Director of Ministry – Ambrose Mason
Bedwas,
Machen, Rudry, Michaelston-y- Fedw
LLM: Gay Hollywell
7 Caerleon Ministry Area Sue Pratten, Wendy Tayler Charles Williams
CiW Primary School
Caerleon,
Llanhennock, Llanfrechfa, Llandegfedd
LLMs: Graham Davies, Janis
Davies, Ken Jacob
Ponthir CiW Primary School
8 Caldicot Ministry Area Glyndwr Hackett Archbishop Rowan Williams CiW
Primary School
Caldicot,
Portskewett, Rogiet
LLMs: David Flint, Paul Glover,
Pam Richards
Director of Mission – Sue
Pinnington
9 Chepstow Ministry Area Philip Averay, Michael Gollop,
Julian White, Daniel Frett, Nansi Davies, Lea Ryder
Director of Vocations – Paul
Thompson
Chepstow,
Mathern, Mounton, St Pierre, Shirenewton, St Arvans, Penterry, Itton,
Devauden, Kilgwrrwg
LLMs: Joyce Amphlett, John Gale,
Penny Davies, Gilly Lambert
The Diocese of the Highveld
10 Cwmbran Ministry Area Nick Perry, Elizabeth Kerl,
Harald Thomas, Frieda Evans, Sue Hobbs, Bronwen Summers
Henllys CiW Primary School
Cwmbran,
Llantarnarm, Croesyceiliog, Henllys, Pontnewydd
LLMs: Sue Atwell, Terrie Smith World Reconciliation
11 Cyncoed Ministry Area James Henley, Beverley Smith, Matt Davis, John Thorne
All Saints CiW Primary School
Cyncoed,
Llanederyn, Pentwyn
St David’s CiW Primary School
12 Goetre Ministry Area John Collier, Peter Woodman, Stephen James
Advisor for Healing – Beverley
Smith
Goetre,
Llanover, Mamhilad, Monkswood, Glascoed
That all may share our Joy in
the Resurrection
13 Lower Islwyn Ministry Area Val Hodges, Marion Redwood, Stephen Smith Aneurin Health Board Chaplaincy Team – Alan Tyler, Michael
Marsden, David Roberts, Heidi Prince, Steve Lee, Carol Taplin, Sr.
Bernadette, Jerry Drewitt, Bridie McNulty, Glen Wilkins
Newbridge,
Risca, Abercarn and Cwmcarn
14 Magor Ministry Area Jeremy Harris,
Allan Davies, Hilary Prest, Sam Patterson
Magor CiW
Primary School
Magor,
Redwick, Undy, Goldcliff, Nash, Bishton, Wilcrick, Langstone, Llanmartin,
Llanwern
LLMs: Graham Lynch, Paul Williams Diocesan Director of Education –
Annette Daly
15 Monmouth Ministry Area Catherine Haynes, Janet Bone,
Nigel Juckes, Owen Williams, Janet Bromley, Bishop Dominic Walker, Julie
Barrell, Colin Wilcox, Jane Avery, David Osborn, Gillian Williams, Simon
Guest, Margaret Cooling, RoseMary Dagger, Nicholas Taylor
Osbaston CiW Primary School
Monmouth,
Overmonnow, Wonastow, Mitchel Troy, Rockfield, Dingestow, St Maughans,
Llanfihangel-Ystern-Llewern, Penyclawdd, Tregaer, Cwmcarvan,
Llangattock-Vibon-Avel, Trellech, Penallt, Llanishen, Trellech Grange,
Llanfihangel-tor-y-Mynydd, Llansoy, Llandogo, Tintern Parva
LLMs: Martin Suter, Jan Pain,
Lynda Lloyd, Lyn Harper
Children, Youth and Family
Ministry Advisors – Rachel Nelmes, Vicki Brackpool
16 Newport East Ministry Area Will Ingle-Gillis, David Matthews, Sam Helkvist, Linda Batt,
Stephen Blewett
Lay Eucharistic Ministers and Lay Eucharistic Assistants
Maindee,
Lliswerry, St Julians,
Alway,
Christchurch
17 Newport North Ministry Area Becca Stevens,
Chris Watkins, Henry Davies, Jane Sims, Frances Jones, Matt Sellers
Malpas CiW
Primary School
Malpas,
Bettws, Brynglas
LLMs: Chris Pennant, Mary Beckley Koinonia Helping Hands Project
18 Newport West Ministry Area Justin Groves, Paul Thompson,
Colin Westbrook
Clergy and LLMs with Permission to Officiate
St Paul LLMs: Mary Kinchin, John
Lipscomb, Annette Masters
St
Stephen & Holy Trinity,
St
Thomas, St Mark
St
Martin-in-the-Gaer,
St John
the Baptist
19 Panteg and Griffithstown Ministry
Area
Alison Littler Diocesan ICME
Officer – Jeremy Harris
Panteg,
Griffithstown, Llanfihangel Pontymoile
LLMs: Barbara Stone, Jim Thompson Chaplain to Lay Ministers – John
Collier
20 Raglan Ministry Area Kevin Hasler, Sheila Toms Raglan CiW Primary School
Raglan,
Llandenny, Bryngwyn, Bettws Newydd, Trostrey, Kemys Commander, Llanfihangel
Gobion
LLM: Hywel Griffiths Lay Training Officer – Jayne
Collier
21 Tredegar, Elizabeth Jones, Dylan Bate St Padarn’s Institute, Diocesan
Learning Link – Charlie Shepherd
Rhymney,
Abertysswg Ministry Area
Diocesan Churches Development
Officer – Isabel Thompson
22 Upper Islwyn Ministry Area Mark Owen, Leah
Philbrick,
Jane Butler, Trevor Morgan, Nick
Adams, Brenda Jones, Lisa Taylor, Heulwen Rees
Diocesan Office Staff – Beth
Davies, Libbie O’Brien, Sarah Rosser, Zoe Ward, Libby Morgan-Owen
Mynyddislwyn,
Pontllanfraith, Oakdale, Ynysddu, Blackwood,
Fleur-de-Lis,
Cefn Fforest, Bedwellty, New Tredegar
LLMs: Tony Dash, Maureen Morgan,
Mary Rees
23 Upper Torfaen Ministry Area Philip Godsell, Linda Hall Blaenavon Heritage CiW Primary
School
Pontypool,
Blaenavon
Ty Mawr Convent
The People of England
24 Usk Ministry Area Graham Opperman, Pam Love, Bob Greenland Usk CiW Primary School
Usk,
Llantrisant, Llangybi, Coed-y-Paen, Llanbadoc, Tredunnoc, Llangwm,
Wolvesnewton
Assistant Director of Vocations
– Rebecca Stevens
25 Wentloog Ministry Area John Connell,
David Kellen, Ross Maidment, Marian Dowsett,
Bishop Childs CiW Primary School
Audrey Jenkins, Glyn Jenkins
Rumney,
Llanrumney,
St Mellon’s CiW Primary School
St
Mellons, Marshfield,
St
Brides
26 Wentwood Ministry Area Sally Ingle-Gillis, John Waters,
Chris Carey
Diocesan Parsonage Inspector –
Garry Reeder
Caerwent,
Llanfair Discoed, Newchurch, Penhow, St Bride’s Netherwent, Llanvaches,
Llandevaud
LLMs: June Powell, David Harper DAC Officer – Stephen Peel
27 Parishes and Benefices whose
Ministry Areas are yet to be decided
Mike Parker, Pam Griffiths,
Cheryl Lewis, Tarie Carlyon,
Diocesan Spirituality
Coordinator – Jane Butler
Blaina,
Nantyglo, Ebbw Vale, Beaufort, Cwm
Diocesan Communications Officer
– Debra Goddard
LLMs: Denise Bartlett, Roger
Evans, Helen Millard,
Abertillery,
Cwmtillery, Six Bells, Llanhilleth
Lay Evangelist: Angela Edwards
28 Society of Catholic Priests Society of the Sacred Cross Society for promoting Christian
Knowledge
United
Society Partners in the Gospel
29 South Wales
Pilgrimage Association and all places of pilgrimage
St Padarn’s
Institute – Jeremy Duff
Street Pastors
30 The Church in Wales Jubilee Fund The National Assembly of Wales The Prison Service and Chaplains