October 2017

Download the Prayer Cycle here

DIOCESAN PRAYER CYCLE – OCTOBER 2017

Please pray for the parish of: Comprising: And also remember the following in your prayers:
01 Llantilio Pertholey with Bettws Chapel & Llanddewi Skirrid Julian Gray, John Hughes Llantilio Pertholey CiW Primary School
02 Lower Islwyn with Newbridge Martyn Evans, Dylan Bate, Val Hodges, Marian Redwood, Margaret Jefford Director of Education – Annette Daly
03 Magor Ministry Area  Jeremy Harris, Celia Jones, Allan Davies, Alison Littler; LLMs Ray Franklin, Graham Lynch, Paul Williams Magor CiW Primary School
04 Marshfield with St Brides, Wentloog David and Sue Collingbourne Director of Ministry – Ambrose Mason
05 Mathern & Mounton & St Pierre & Shirenewton Julian White, Nansi Davies, Rick Hayes; LLM John Bewley Diocesan Director of Vocations – Paul Thompson
06 Monmouth with Overmonnow, Wonastow  & Mitchel Troy  David McGladdery, Catherine Haynes, Owen Williams, Janet Bromley, Bishop Dominic, David Osborn; LLM Martin Suter Osbaston CiW Primary School
07 Mynyddislwyn Rectorial Benefice with Blackwood & Fleur de Lis  Mark Owen, Trevor Morgan, Jane Butler; LLMs Tony Dash, Maureen Morgan Ecumenical Advisor – Mark Dimond
08 St Woolos, Newport; St Martin, Newport; St Mark, Newport Lister Tonge,  Jonathan Williams, Mark Dimond, Paul Thompson, Jennifer Mole Elderly and Infirm at home and in residential homes
09 Holy Trinity, Christchurch, Newport   Michael Jarman; LLM Stanley Smith Elected Members of Local Government
10 All Saints, Newport Chris Watkins, Frances Jones Lay Eucharistic Assistants and Lay Eucharistic Ministers
11 Maindee and Lliswerry William Ingle-Gillis, Linda Batt Evangelists
12 St Thomas, Maesglas, Newport;  Community of Saint Thomas James Henley, Arthur Edwards Fair Trade Initiatives
13 St Mary, Malpas, Newport Becca Stevens, Jane Sims; LLM Chris Pennant Malpas CiW Primary School
14 St John Baptist, Newport Colin Westbrook Free Church Ministers and People
15 Ss Julius & Aaron, St Julians, Newport David Matthews; LLM John Chappell Good Community Race Relations
16 St Paul, Newport, including Youth Church Justin Groves; LLMs Mary Kinchin, John Lipscomb, Annette Masters Governing Body
17 St Stephen & Holy Trinity, Newport Justin Groves H M Forces
18 St Teilo, Newport Sam Helkvist Holiday Makers
19 Panteg with Griffithstown and Llanfihangel Pontymoile Anne Golledge; LLMs Barbara Stone, Jim Thompson Hospital and Medical Services
20 Upper Torfaen Ministry Area Rufus Noy, Philip Godsell, LLM Rosemary Howell Diocesan Conference
21 Raglan Ministry Area Timothy Clement, Sheila Toms; LLM Hywel Griffiths Raglan CiW Primary School
22 Rhymney & Abertysswg with Pontlottyn & Fochriw Robert Lindsay; LLMs Brian Hales, Brian Thomas One World Week
23 Rockfield & Dingestow with St Maughans, Llanfihangel-Ystern-Llewern, Penyclawdd, Tregaer and Cwmcarvan  Gillian Williams; LLM Peter Waghorn ICME –  Jeremy Harris
24 Rumney John Connell, Ross Maidment Lay Evangelists in the Diocese and Beyond
25 St Arvans with Penterry, Itton, Devauden & Kilgwrrwg Michael Gollop, Mark Zorab; LLM Penny Davies Llangasty Retreat House
26 St Mellons David Kellen St Mellons CiW Primary School; Bishop Childs CiW Primary School
27 Tintern Parva Jane Avery, LLMs Jan Pain, Doug McAully, Lynda LLoyd Local Government Officers
28 Trellech and Penallt Sandra Howells Local Organisations of Churches Together
29 Tredegar, St George and St James John Davis, Elizabeth Jones;  LLM June Powell Magistrates and Police
30 Upper Ebbw Valleys Nick Perry, Pam Griffiths, Cheryl Lewis, Clive Morgan; LLMs Denise Bartlett, Roger Evans, Helen Millard, Maureen Morgan, Beverly Lucas; Lay Evangelist Angela Edwards Other Faith Communities in the Diocese
31 Usk Ministry Area Kevin Hasler, Graham Opperman, Pamela Love, Bob Greenland Usk CiW Primary School