August 2016

DIOCESAN PRAYER CYCLE – AUGUST 2016

Download the Prayer Cycle here.

Please pray for the parish of: Comprising And also remember the following in your prayers

 

01 Holy Trinity, Christchurch, Newport Michael Jarman; LLM Stanley Smith Llangasty Retreat House
02 All Saints, Newport Chris Watkins; LLM Frances Jones Local Government Officers
03 St Andrew & St Phillips, Lliswerry, Newport Linda Batt Local Organisations of Churches Together
04 St Thomas, Maesglas, Newport Magistrates and Police
05 St John the Evangelist, Maindee, Newport Christine Hockey Marriage Counsellors and other Counselling Services
06 St Mary, Malpas, Newport Jane Sims; LLM Chris Pennant Malpas CiW Infant and Junior Schools

Members of Parliament in the Diocese

07 St John Baptist, Newport Colin Westbrook Men’s Groups in the Diocese
08 Ss Julius & Aaron, St Julians, Newport David Matthews; LLM John Chappell Ministry to Disabled People
09 St Paul Newport including Youth Church Justin Groves; LLMs Mary Kinchin, John Lipscomb, Annette Masters Mission to Seafarers in Newport and throughout the World – Nick Jones, Chaplain
10 St Stephen & Holy Trinity, Newport Edward Mathias-Jones Monmouth Deanery – David McGladdery, Area Dean
11 St Teilo, Newport Monmouth Schools Chaplain
12 Panteg with Griffithstown and Llanfihangel Pontymoile Anne Golledge, Nicholas Taylor; LLMs Barbara Stone, Jim Thompson Mothers Union
13 Pontypool Rectorial Benefice Brian Pippen, Malcolm Warren, Anita Woodwell; LLM Rosemary Howell Mozambique and Angola Anglican Association (MANNA)
14 Raglan Ministry Area Timothy Clement, Sheila Toms; LLM Hywel Griffiths

 

Raglan CiW Primary School

Netherwent Deanery – Jeremy Harris, Area Dean

15 Rhymney & Abertysswg w Pontlottyn& Fochriw Robert Lindsay, John Hughes; LLMs Brian Hales, Brian Thomas Newport Deanery – Justin Groves, Area Dean (Elect)

 

16 Rockfield & Dingestow w St Maughans, Llanfihangel-Ystern-Llewern, Penyclawdd, Tregaer & Cwmcarvan LLM Peter Waghorn Newport Night Shelter
17 Rumney John Connell Ordinands in Training
18 St Arvans w Penterry, Itton, Devauden & Kilgwrrwg Michael Gollop, Mark Zorab; LLM Penny Davies Pastoral Initiatives with Prisoners, especially released into the community
19 St Mellons David Kellen St Mellons CiW Primary School; Bishop Childs CiW Primary School
20 Trellech and Penallt Sandra Howells Pioneer Ministry Adviser – Helen Shepherd
21 Tredegar, St George & St James John Davis, Elizabeth Jones, Heidi de-Gruchy; LLM June Powell Pontypool Deanery – Anne Golledge, Area Dean
22 Upper Ebbw Valleys Nick Perry, Pam Griffiths, William Lambert, Cheryl Lewis, Clive Morgan, Geoff Waggett; LLMs Denise Bartlett, Roger Evans, Helen Millard; Lay Evangelist Angela Edwards Press, TV and Radio, Local and National
23 Usk Ministry Area Kevin Hasler, Graham Opperman, Pamela Love; LLM Ken Cameron Usk CiW Primary School

Raglan and Usk Deanery – Timothy Clement, Area Dean

24 Wentwood Group William Ingle-Gillis, John Waters; LLM John Bewley Raven House Trust
25 St Mary Abergavenny & Llanwenarth Citra, Holy Trinity Abergavenny, The Holywell Community Mark Soady, Sarah Gillard-Faulkner; LLMs Jeffrey Pearse, Gaynor Parfitt, David Meredith Registrar of the Diocese – Tim Russen
26 Abertillery w Cwmtillery w Llanhilleth & Six Bells William Ritchie, Mike Parker; LLM Mary Rees The Representative Body
27 Bassaleg Rectorial Benefice Christopher Stone, Elizabeth Kerl, Hilary Prest Retired Clergy and their Families – Glyndwr Hackett, Chaplain
28 Bedwas, Machen, Michaelston & Rudry Peter Crocker, Rebecca Stevens, June Gurdon, Denise Williams, Richard Mulcahy Retired Readers with Permission to Officiate
29 Bedwellty & New Tredegar Jennifer Evans, Brenda Jones, Leah Philbrick – Community Chaplain Roman Catholic Clergy and People
30 Bettws, Newport & Koinonia/Helping Hands Project Henry Davies; LLM Mary Beckley, Kirsty Mabbott – Community Minister Royal School of Church Music
31 Blaenavon, Abersychan & Garndiffaith Rufus Noy Blaenavon Heritage Primary School

Rural Life Adviser – Timothy Clement